UA-56996987-1

Ošetřovné v roce 2019

Ošetřovné v roce 2019

Nemocné dítě potřebuje celodenní péči v domácím prostředí. Pro rodiče to znamená, že dokud se dítě nevrátí do školky či školy, nebude chodit do práce. Náhradou za mzdu mu může být ošetřovné. Víte kdy na něj máte nárok a jaké musíte splňovat podmínky? Kde o dávku žádat a o jakou částku se jedná?

Ošetřovné je dávka hrazená z nemocenského pojištění. Pro to, aby na ni rodiče nebo jiní členové rodiny mohli uplatnit nárok, musí splňovat určité podmínky. Pro případy vleklejšího nemocnění od loňského roku nově existuje dlouhodobé ošetřovné.

 

Podmínky, které je potřeba splnit

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec starající se o nemocného člena domácnosti, který je za poslední 4 měsíce minimálně 90 dní účastníkem nemocenského pojištění. Vztahuje se i na péči o zdravé dítě do deseti let, které z nějakého závažného důvodu nemůže být ve školském nebo dětském zařízení (zavřené z důvodu epidemie, havárie a další).

Pokud chceme na dítě uplatnit nárok na ošetřovné, nesmí na něj být vyplácen rodičovský příspěvek ani peněžitá pomoc v mateřství. Výjimkou jsou případy, kdy pečující osoba, která na mateřské nebo rodičovské dovolené s dítětem je, je nemocná.

 

Koho se ošetřovné týká?

Na tuto dávku mají nárok pouze zaměstnanci v klasickém pracovním poměru. Netýká se tak zaměstnanců vykonávajících práci malého rozsahu, osob samostatně výdělečně činných ani osob, které pracují na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

 

Kde se o ošetřovné žádá?

Žádost o ošetřovné se odevzdává zaměstnavateli, který ji předá okresní správě sociálního zabezpečení. Tato žádost se oficiálně nazývá Rozhodnutí o potřebě ošetřování. Vydává ji ošetřující lékař.

V případě zavřené školy nebo školky se jedná o Žádost o ošetřovné při péči o dítě do deseti let z důvodu uzavření výchovného zařízení. Tiskopis je potřeba si vyzvednout právě v příslušném výchovném nebo vzdělávacím zařízení.

 

Jak dlouho je možné tuto dávku pobírat?

Ošetřovné je možné uplatnit od prvního dne, kdy dítě potřebuje péči. Podpůrčí doba (doba, po kterou je možné dávku pobírat) je maximálně devět dní.

Výjimkou jsou rodiče samoživitelé starající se o dítě do šestnácti let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku. V tomto případě je podpůrčí doba dlouhá 16 dní.

 

U dlouhodobějších nemocí je možno využít dlouhodobé ošetřovné.

 

Dlouhodobé ošetřovné

Na tento typ ošetřovného má nárok osoba pečující o dítě nebo jiného člena rodiny, který byl minimálně týden hospitalizován a není pravděpodobné, že by se jeho zdravotní stav zlepšil během 30 dní. Tento předpoklad je nutný mít potvrzený od lékaře.

Na rozdíl od krátkodobé verze ošetřovného mohou na tuto dlouhodobou verzi uplatnit nárok i osoby samostatně výdělečně činné, které si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Rozdíl je také v tom, kdo může péči poskytovat. Kromě rodiče a zákonného partnera může nemocnému poskytovat péči příbuzný v přímé linii.

Dlouhodobé ošetřovné lze uplatnit jen jednou ročně.

 

Výše ošetřovného

Výše ošetřovného se odvíjí od výše denního vyměřovacího základu. Hrubé výdělky za poslední rok se sečtou a vydělí 365. Výsledek se sníží danými redukčními hranicemi. Na jeden den je výše ošetřovného 60 procent redukovaného vyměřovacího základu.

Ať už se jedná o krátkodobou nebo dlouhodobější nepřítomnost v práci z důvodu péče o dítě nebo jiného člena rodiny, může být při splnění výše zmíněných podmínek ošetřovné vítanou pomocí v nepříznivé situaci.

 

Soukromé pojištění

Plnění z veřejného systému má svoje hranice, které nemusí být dostatečné. Proto je namístě zvážit sjednání soukromého pojištění u některé z komerčních pojišťoven. Nejen pro případ nemoci, ale také pro případ výše zmiňovaného ošetřovného. 

Vyplatí se nejen pro OSVČ, u kterých jsou často odvody v minimální výši, ale i pro zaměstnance, kteří mají nízkou mzdu a celkový příjem jim doplňují příjmy jako jsou například diety, nezapočítávané do částky pro výpočet dávek z veřejného systému.

Pokud budete potřebovat se soukromým pojištěním poradit, využijte kontaktů na mém webu.

Bc. Jiří Moravec, MBA HYPPO BROKER s.r.o.
Autor: Bc. Jiří Moravec, MBA HYPPO BROKER s.r.o.

Moje reference najdete zde

http://www.dobryporadce.cz/760-bc-jiri-moravec-mba/

 

Podporuju projekt Tichý dům neslyšících, z.s. - který má za cíl vybudovat domov pro seniory se sluchovým postižením

http://www.tdnko.cz/

 

Moje pracovní zkušenosti ve financích:

Ve financích se pohybuju už od r. 1999. V bance jsem prošel pozicemi od firemního bankéře po vedoucího provozu pobočky. Tam jsem si samozřejmě přičichnul i k hypotékám.

V roce 2004 jsem se potom postavil na vlastní nohy a v oboru finančního poradenství jsem si osahal téměř vše, co s financemi souvisí. A také jsem při úzké spolupráci s jedním významným pražským developerem získal mnoho nových zkušeností i v realitách a developementu.

Od roku 2010 pracuju pod hlavičkou firmy HYPPO BROKER s.r.o., kde se více specializujeme na hypotéky a pojištění, ikdyž zkušenosti máme i s investicemi a spořícími produkty.

Hrozně mě celou moji kariéru hypotečního poradce rozčilovalo, že makléři realitních kanceláří neuměli klientům vysvětlit ani to, jak celý proces nákupu nemovitosti vlastně probíhá. Navíc se na mě stále častěji začali obracet klienti, abych jim poradil s prodejem jejich nemovitosti. A tak nikoho nepřekvapí, že jsem v r. 2012 začal pracovat i jako realitní makléř. V současné době jsem pod křídly RK Coreact reality s.r.o..

A snad jen stručně k mému vzdělání:

Po maturitě na kolínském gymnáziu jsem po malé studijní přestávce nastoupil na Západočeskou univerzitu, kde jsem získal titul bakalář. Jako nástavbu jsem studoval na Czech management institutu v Praze a získal jsem magisterský titul MBA v oboru ekonomika a management služeb. Na tituly si ale moc nepotrpím, tak mi říkejte jménem. Ale prý to na vizitce vypadá dobře :-)

Nicméně vzdělávám se průběžně pořád. Jinak bych tuhle práci nemohl dělat.

Pokud vás zajímá něco víc z mojí minulosti, neváhejte mi zavolat nebo napsat.

 

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů