UA-56996987-1
Před čím vás dokáže ochránit manželská smlouva
24. 10. 2018

Před čím vás dokáže ochránit manželská smlouva

Manželská smlouva se stává trendem. Je to opodstatněné. Mít dokonalý přehled o majetku partnera a jeho případných závazcích je totiž velice obtížné. Institut společného jmění manželů přenáší mnohdy tíživou část zodpovědnosti na druhého z partnerů. Při exekuci majetku už pak bývá pozdě.

I když si to za idealistických okolností málokdo připouští, také u osob nejbližších bychom měli být s důvěrou alespoň do určité míry opatrní. Sňatek je důvodem k radosti a veselení se, ale i tak bychom měli vědět, jak na tom je partner finančně.

 

Společné jmění manželů

Znalost partnerovy finanční situace, včetně závazků, vás může později uchránit od nepříjemných chvilek. Jedna věc ale je znát určité informace, druhá pak mít situaci podchycenou z právního hlediska.

Ze zákona manželům sňatkem vzniká takzvané společné jmění manželů. Do něj přechází veškerý kladný majetek obou partnerů, ale přibudou do nich také dluhy a finanční závazky, které vzniknou z vůle jednoho či obou manželů v době trvání manželství.

Manželská smlouva tedy může do určité míry ochránit nejen obě partnerské strany, ale také děti.

 

Manželská smlouva jako ochrana a prevence

Zákon přesně stanovuje, co vše uzavřením manželství automaticky spadá do společného jmění manželů. Zákonný majetkový režim je možné změnit na smluvený majetkový režim uzavřením manželské smlouvy, která je známější pod lidovým označením "předmanželská smlouva".

Manželská smlouva může například zajistit, aby majetek, který je ve výhradním vlastnictví jednoho z manželů, zůstal nadále výhradním vlastnictvím téže osoby. Může se to vztahovat i na případné rozrůstání definovaného majetku.

Nejčastěji si novomanželé volí možnost, aby majetek zůstal i po uzavření sňatku oddělený. Jinou možností je zahrnout do společného i majetek, který do něj automaticky podle zákona nespadá, například nemovitost zděděná v průběhu manželství.

A naopak, společný majetek lze rovněž zúžit a vyřadit z něj položky, které mají po uzavření sňatku zůstat v odděleném vlastnictví.

 

Předmanželské vyjasnění majetkových vazeb u notáře

Manželská smlouva jako taková sice nabízí určitou prevenci rizik, ale v době před uzavřením sňatku může mezi partnery vnést nedůvěru. To je také důvod, proč se k ní mnozí nakonec nepřikloní.

V poslední době se proto začíná hovořit ještě o další možnosti. Tou by byl pohovor u notáře, kde by se snoubencům dostalo poučení o společném jmění manželů a k vyjasnění majetkových vazeb by došlo předem. Někteří totiž přesně nevědí, co společné jmění manželů vlastně obnáší. Povinný pohovor u notáře by byl dostatečně neutrální, aby nezjitřil emoce mezi partnery.

Ozývají se také hlasy volající po rovnosti v aplikaci společného jmění manželů. V současné době jde totiž pouze o majetkový vztah v právoplatném manželském svazku. V praxi to znamená, že do něj nespadají jiné svazky, vykazující podobné rysy, jako například dlouhodobá soužití v režimu druh-družka nebo registrovaná partnerství.

Bc. Jiří Moravec, MBA HYPPO BROKER s.r.o.
Autor: Bc. Jiří Moravec, MBA HYPPO BROKER s.r.o.

Moje reference najdete zde

http://www.dobryporadce.cz/760-bc-jiri-moravec-mba/

 

Podporuju projekt Tichý dům neslyšících pro seniory

http://www.tdnko.cz/

 

Moje pracovní zkušenosti ve financích:

Ve financích se pohybuju uz od r. 1999. V bance jsem prošel pozicemi od firemního bankéře po vedoucího provozu pobočky. Tam jsem za 5 let získal zkušenosti ve firemním i soukromém financování a nejen v tom.

V roce 2004 jsem se potom postavil na vlastní nohy a v oboru finančního poradenství jsem si osahal téměř vše, co s financemi souvisí. A také jsem při úzké spolupráci s jedním významným pražským developerem získal mnoho nových zkušeností i v realitách, developementu a samoržejmě financích.

Byl jsem potom v r. 2007 spoluzakladatelem firmy na zprostředkování financování bydlení, pojistek a investic do podílových listu a jiných spořících instrumentů. Od roku 2010 funguju pod hlavičkou firmy HYPPO BROKER s.r.o.

Hrozně mě ale rozčilovalo, když makléři realitních kanceláří neuměli klientum, pro které jsem zajištoval hypoteku, vysvětlit ani to nejzákladnější, jak celý proces proces prodeje/nákupu nemovitosti vlastně probíhá. A tak nikoho nepřekvapí, že jsem se v r. 2012 začal na živnostenský list pracovat i jako realitní makléř, v r. 2010 jsem byl i zakládajícím společníkem jedné regionální realitní kanceláře ale v současné době jsem jako řadový makléř pod křídly RK EVROPA.

A snad jen stručně k mému vzdělání:

Na tituly si moc nepotrpím, ale prý to vypadá dobře :-)

Po maturitě na kolínském gymnáziu jsem po malé studijní přestávce nastoupil na Západočeskou univerzitu v Plzni. Studium ale probíhalo v Praze na Kampě. Moc rád na to vzpomínám. Tehdy to bylo ješte zapomenuté místo s jednou zapadlou restaurací a prádelnou, kde nám o přestávce paní majitelka uvařila kafe. Byl tam božský klid. A nebojte, titul bakalář jsem si nekoupil ;-) ale poctivě vystudoval. Jako nástavbu jsem potom navštěvoval MBA program na Czech management institutu v Praze v Resslovce a získal magisterský titul v oboru ekonomika a management služeb.

Nicméně vzdělávám se průběžně pořád. Jinak bych tuhle práci nemohl dělat.

Pokud vás zajímá něco víc z mojí minulosti, neváhejte mi zavolat nebo napsat.

 

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů