UA-56996987-1

Vše, co letos potřebujete vědět o daňovém přiznání

Vše, co letos potřebujete vědět o daňovém přiznání

Už je to zase tady. Daně. Možná patříte mezi ty svědomité, kteří už mají daňové přiznání zpracované a odevzdané. Možná je naopak vůbec neřešíte, protože v rámci ročního zúčtování záloh na daň z příjmů vám stačilo zaběhnout do mzdové účtárny vašeho zaměstnavatele a podepsat tam příslušnou kolonku za loňský rok.

Možná ale patříte mezi velké procento těch, kterým v průběhu března opakovaně volá účetní nebo vyskakuje připomínka v kalendáři, že zase už… máte mít připravené podklady, účtenky a všechny náležitosti potřebné k daňovému přiznání. Jenže termín odevzdání daňového přiznání se blíží a vy stále nic přichystaného nemáte...

 
První duben, to je ten den

Pokud patříte mezi poslední skupinu, je potřeba vědět, že posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání v řádném termínu je letos 1. dubna. Na Apríla. Pokud ovšem nevyužíváte služeb daňového poradce, tam je to jinak. Současně je to také poslední den lhůty pro úhradu daně. Finanční úřady ale v případě pozdního odevzdání tolerují zhruba dalších pět dní. Pak už rozdávají pokuty.

Ať už patříte do jakékoliv skupiny, měli byste mít alespoň základní přehled, jaké změny v oblasti daní se vás mohou týkat. Hlavními změnami pro daňové přiznání za rok 2019 jsou oproti předchozím letům vyšší paušální limity pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), přísnější podmínky pro daňový bonus, nižší daně pro rodiče předškolních dětí a také vyšší limit pro platbu sociální daně.

 

Vyšší paušální limity

Tato změna se dotkne těch OSVČ, kteří při výpočtu daňového základu uplatňují výdajové paušály. Jsou velmi oblíbené, protože zjednodušují daňové přiznání a díky nim může být i částka pro platbu povinné daně výrazně nižší než při uplatňování skutečných výdajů. Samozřejmě záleží na jejich výši.

Pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti je možné aktuálně uplatnit 30%, 40%, 60% nebo až 80% výdajový paušál. Ten nejvyšší se uplatňuje například u příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a pro řemeslné živnosti. Nejnižší naopak u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.

Paušální výdaje samozřejmě není možné vypočítat z libovolné sumy. I na ně je uplatňován limit, tzv. maximální uplatnitelná výše výdajů. Limit se oproti roku 2018 zdvojnásobil na dva miliony korun. To je opravdu výrazné zvýšení, které mnoho OSVČ uvítá.

Zpřísnily se ale podmínky čerpání daňového bonusu. Daňový bonus se týká rodičů dětí, které jsou rodiči ještě tzv. vyživovány. Pokud je vaše daňová povinnost záporná vlivem slevy na dani za děti, jde o daňový bonus.

Daňový bonus na vyživované děti dostanete jen v případě, že máte reálné příjmy ze závislé činnosti nebo příjmy ze samostatné činnosti a dosáhli jste na příjem v kalendářním roce nejméně ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro zdaňovací období roku 2019 to znamená příjem minimálně 80 100 korun. Od roku 2018 se do příjmů pro daňový bonus už nezapočítávají příjmy z pronájmu a kapitálového majetku. Maximální daňový bonus je 60 300 korun.

 

Dobrá zpráva pro rodiče předškolních dětí

Zvyšuje se maximální uplatnitelná částka tzv. školkovného. Znamená to zvýšení slevy na dani za umístění dítěte do předškolního zařízení. Maximální limit školkovného se taktéž odvíjí od výše minimální mzdy. Limit za rok 2019 díky růstu minimální mzdy vzrostl o 1 150 korun. To znamená, že za rok 2019 můžete uplatnit maximální školkovné na každé dítě navštěvující školku až 13 350 korun.

 
Vyšší limit pro platbu solidární daně

To je pro změnu dobrá zpráva pro daňové poplatníky s vysokými příjmy. Ti musí platit takzvanou solidární daň. Limit pro platbu solidární daně se za rok 2019 zvýšil až na částku 1 569 552 korun. 

Zajímavá je výjimka pro daňového poplatníka, který sice těchto příjmů dosáhl jako zaměstnanec a standardně by za něj roční zúčtování daně mohla vyřídit mzdová účtárna, ale v tomto případě si je povinen si daňové přiznání vyplnit sám. Stačí mu k tomu zjednodušený dvoustránkový daňový formulář. Od zaměstnavatele jen potřebuje potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti. 

Bc. Jiří Moravec, MBA HYPPO BROKER s.r.o.
Autor: Bc. Jiří Moravec, MBA HYPPO BROKER s.r.o.

Moje reference najdete zde

http://www.dobryporadce.cz/760-bc-jiri-moravec-mba/

 

Podporuju projekt Tichý dům neslyšících, z.s. - který má za cíl vybudovat domov pro seniory se sluchovým postižením

http://www.tdnko.cz/

 

Moje pracovní zkušenosti ve financích:

Ve financích se pohybuju už od r. 1999. V bance jsem prošel pozicemi od firemního bankéře po vedoucího provozu pobočky. Tam jsem si samozřejmě přičichnul i k hypotékám.

V roce 2004 jsem se potom postavil na vlastní nohy a v oboru finančního poradenství jsem si osahal téměř vše, co s financemi souvisí. A také jsem při úzké spolupráci s jedním významným pražským developerem získal mnoho nových zkušeností i v realitách a developementu.

Od roku 2010 pracuju pod hlavičkou firmy HYPPO BROKER s.r.o., kde se více specializujeme na hypotéky a pojištění, ikdyž zkušenosti máme i s investicemi a spořícími produkty.

Hrozně mě celou moji kariéru hypotečního poradce rozčilovalo, že makléři realitních kanceláří neuměli klientům vysvětlit ani to, jak celý proces nákupu nemovitosti vlastně probíhá. Navíc se na mě stále častěji začali obracet klienti, abych jim poradil s prodejem jejich nemovitosti. A tak nikoho nepřekvapí, že jsem v r. 2012 začal pracovat i jako realitní makléř. V současné době jsem pod křídly RK Coreact reality s.r.o..

A snad jen stručně k mému vzdělání:

Po maturitě na kolínském gymnáziu jsem po malé studijní přestávce nastoupil na Západočeskou univerzitu, kde jsem získal titul bakalář. Jako nástavbu jsem studoval na Czech management institutu v Praze a získal jsem magisterský titul MBA v oboru ekonomika a management služeb. Na tituly si ale moc nepotrpím, tak mi říkejte jménem. Ale prý to na vizitce vypadá dobře :-)

Nicméně vzdělávám se průběžně pořád. Jinak bych tuhle práci nemohl dělat.

Pokud vás zajímá něco víc z mojí minulosti, neváhejte mi zavolat nebo napsat.

 

Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů